Dofinansowanie zakupu podręczników

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego są uprawnieni do skorzystania z Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025.

Do kogo kierowana jest pomoc?

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych jest udzielana uczniom:

1. SÅ‚abowidzÄ…cym
  2. Niesłyszącym
  3. Słabosłyszącym
  4. Z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  5. Z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
  6. Z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
  7. Z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6
  8. Z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
  9. Z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6 i 8

Jak ubiegać się o pomoc ?

Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz  ćwiczeniowych należy:

• zÅ‚ożyć wniosek i kopiÄ™ orzeczenia o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego do dyrektora szkoÅ‚y do dnia 06.09.2023r.
  • zwrotu kosztów zakupu podrÄ™czników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych dokona dyrektor szkoÅ‚y po przedÅ‚ożeniu dowodu zakupu, do wysokoÅ›ci wartoÅ›ci pomocy (445 zÅ‚ dla technikum i 390zÅ‚ dla szkoÅ‚y branżowej)
  • w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podrÄ™czników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych jest faktura VAT (wystawiona imiennie), rachunek, paragon lub oÅ›wiadczenie o zakupie odpowiednio podrÄ™czników lub materiałów edukacyjnych, ćwiczeniowych
  • zwrot kosztów zakupu podrÄ™czników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych, nastÄ…pi do koÅ„ca roku 2023.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 maja 2023 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 1046) oraz uchwała nr 74/2023 Rady Ministrów z dnia 19 maja 2023 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025.