Teksty kultury do matury

"Teksty kultury do matury” to cykl pokazów spektakli z repertuaru Teatru Zagłębia połączonych z wykładami, które będą poświęcone omówieniu najważniejszych aspektów wybranych dzieł oraz wskazaniu różnych sposobów ich lektury.

Ta kompleksowa forma uczestnictwa w wydarzeniu teatralnym pozwoli na bardziej świadomy odbiór treści kultury oraz wzmocni kompetencje interpretowania przez młodych ludzi zjawisk z zakresu języka polskiego, wiedzy o teatrze i wiedzy o kulturze. Propozycja skierowana jest do maturzystów i maturzystek i została pomyślana jako twórcze uzupełnienie przygotowań do egzaminu dojrzałości. Podczas wykładów będziemy pogłębiać znajomość lektur obowiązkowych i kontekstowych, realizując w ten sposób założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego. Dzięki uczestnictwu w programie Teatru Zagłębia, maturzyści będą mogli zdobyć wiedzę o historii teatru i dramatu w Polsce i na świecie w sposób pozbawiony nudy oraz otwarty na indywidualne doświadczenie.

Uczennice i Uczniowie z klasy 4E Zespołu Szkół Technicznych, pod opieką Elżbiety Godyń i Jeremiego Białas uczestniczyli w spektaklu „Król Edyp”, a także w wykładzie, warsztatach teatralnych związanych z tragedią grecką. Wizja reżysera, który „przełożył” sztukę na współczesne realia zaskoczyła nas i sprawiła, że dostrzegliśmy uniwersalizm tego starożytnego dzieła.

Wykład: Co kształtuje rzeczywistość? O antycznym teatrze i greckiej tragedii poprowadziła Profesor Dorota Fox (Katedra Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego)

Uczniowie przed Teatrem Zagłębia w Sosnowcu