Jak zwiększyć efektywność osobistą, czyli zarządzanie własnym czasem

19 listopada 2015r. młodzież klasy 2E pod opieką szkolnego doradcy zawodowego ZST – J. Renkowskiej uczestniczyła w warsztatach w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Pani mgr Małgorzata Kiełek z Młodzieżowego Centrum Kariery w Katowicach poprowadziła niezwykle interesujące szkolenie pt.: „Jak zwiększyć efektywność osobistą czyli zarządzanie własnym czasem”.

Młodzież ZST poznała wrogów dobrej organizacji czasu: odwlekanie, niezdecydowanie, opieszałość, perfekcjonizm, przeciążenie informacją, postawa na „nie”, stres, rutyna, pracoholizm, zły stan zdrowia, złodzieje czasu.

Pani mgr M. Kiełek przedstawiła błędy zarządzania sobą w czasie: wielozadaniowość, nie korzystanie z bloków czasu, przerywanie pracy, brak ustalenia priorytetów, nie zapisywanie zadań do wykonania, brak planowania, odkładanie na póxniej, brak przerw, praca w bałaganie, zbyt krótki sen.

Uczniowie poznali techniki wspierające gospodarowanie czasem: Zasadę ABC, metodę SMART, Macierz Eisenhowera, Zasadę Pareto 80:20, Prawo Parkinsona, Zasadę 60:40, Technikę Czasozmianu.

JR