ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Wycieczka zawodoznawcza w zakładzie Bitron Poland Sp. z o.o.

Zakład zlokalizowany w Polsce w Sosnowcu istnieje od 1998 roku i zajmuje się rozwojem oraz produkcją komponentów elektromechanicznych i elektronicznych dla przemysłu AGD, motoryzacji i energetyki. Odbiorcami firmy z branży AGD są takie marki jak Bosch, Siemens, Gaggenau, Indesit, Whirlpool, LG, GE, Electrolux, natomiast z branży motoryzacji Fiat, Denso czy Valeo. W związku z dynamicznym rozwojem sektora elektronicznego, a w szczególności rozwoju inteligentnych liczników energii elektrycznej, w 2016 roku zadecydowano o podporządkowaniu w całości zakładu przy ulicy Jedności produkcji komponentów elektronicznych. Efektem tej decyzji było otwarcie drugiego zakładu produkcyjnego i przeniesienie produkcji komponentów elektromechanicznych, oraz części wydziału przetwórstwa tworzyw sztucznych, do nowej lokalizacji. Nowy zakład znajduje się na ul. Jamesa Watta 6 w Sosnowcu. Powierzchnia produkcyjna elektromechaniki wynosi 9 623 m2, powierzchnia magazynowa to 13 329 m2, a biura zajmują łączną powierzchnię 2 432 m2. Na nowej lokalizacji pracuje łącznie 691 osób.

Tak to uczniowie klasy 2A, technik mechatronik w dniu 30 października 2018 roku, odwiedzili właśnie ten zakład. Zanim oprowadzono nas po hali produkcyjnej, przeszliśmy szkolenie BHP i instruktarz postępowania w razie sytuacji kryzysowych.

Następnie zostaliśmy zapoznani z historią firmy BITRON na świecie i jej historią w Polsce oraz zakresem działalności. Panowie z działu kontroli jakości przedstawili podzespoły jakie zakład produkuje, czyli: aquastopy, zmiękczacze wody, liczniki przepływu, wymienniki ciepła, dozowniki detergentów. Następnie zostaliśmy zapoznani przez dział industrializacji, jakie gniazda produkcyjne będziemy oglądać na hali zakładu.

Po prelekcji, zaopatrzeni w ubrania i obuwie, zostaliśmy oprowadzeni po wydziale produkcji. Poznaliśmy budowę i zasadę działania automatycznych linii montażowych, gniazd robotów którymi sami mogliśmy sterować. Zobaczyliśmy w jaki sposób zostają wykonane elementy plastikowe na wtryskarkach. Obserwowaliśmy pracowników działu utrzymania ruchu podczas uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Zapoznano nas z sterowaniem mediami elektrycznymi, pneumatycznymi i hydraulicznymi w procesie produkcji. Sterowanie PLC, sensory i aktuatory omówił nam wychowawca tłumacząc trudne pojęcia przedstawione przez pracownika działu utrzymania ruchu montującego i uruchamiającego linię.

Profesjonalne podejście od strony organizatora na zakładzie oraz zaangażowanie wielu pracowników pozwoliło nam zapoznać się z przyszłymi czynnościami zawodowymi mechatronika.

Serdecznie dziękujemy.

 

Technik mechatronik eksploruje kolejne zakłady pracy w regionie!