Wkrótce VI edycja konkursów dla szkół ponadgimnazjalnych

Regulamin konkursów

1. Organizatorem jest ZST w Dąbrowie Górniczej
  2. Termin konkursów 22 luty 2018r , godzina 9.00
  3. Celem konkursów jest popularyzacja wiedzy elektronicznej i mechatronicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nawiązanie współpracy między szkołami
    o podobnych profilach kształcenia.
  4. Konkurs jest organizowany dla uczniów szkół techniczno - zawodowych

5.Poszczególne szkoły wytypują do konkursu jedną dwuosobową drużynę.

1. Forma konkursu „Z elektroniką przez świat”

-  test

- zadanie z wykorzystaniem programu komputerowego do symulacji działania układów   elektronicznych

1. 7. Program konkursu „Z elektroniką przez świat”

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap I to test obejmujący 40 zadań zamkniętych, w którym biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu (czas trwania 45 minut )

Etap pisemny obejmuje działy tematyczne: podstawy elektrotechniki i elektroniki, przyrządy pomiarowe, układy cyfrowe, układy analogowe, urządzenia elektroniczne, układy mikroprocesorowe, układy automatyki oraz podstawy budowy sieci komputerowych.

Do drugiego etapu przechodzą trzy pierwsze drużyny, które w klasyfikacji indywidualnej uzyskały największą ilość punktów.

W przypadku takiej samej ilości punktów w klasyfikacji indywidualnej, przewidziana jest dogrywka w postaci 10 dodatkowych zadań testowych.

Etap II konkursu będzie obejmował wykonanie określonego zadania z wykorzystaniem programu komputerowego PSpice 9.1 Student Version

Czas trwania drugiego etapu konkursu 45minut.

Rozwiązane zadania powinno zawierać utworzenie schematu i symulację działania układu
dla warunków określonych treścią zadania.

Realizacja rozwiązania zadania powinien zawierać w swej strukturze

- zbudowane schematy w formie  zrzutów ekranowych umieszczone  w dokumencie tekstowym

- ustawień parametrów symulacji w formie  zrzutów ekranowych w dokumencie tekstowym

- wyniki symulacji w formie  zrzutów ekranowych w dokumencie tekstowym.

- opisami zamieszczonych zrzutów ekranowych,

- odpowiedzi na postawione w zadaniu zagadnienia  do rozwiązania

- wnioski własne.

Kryteria oceniania projektu realizacji prac będą uwzględniać:

- poprawność zbudowanego schematu

- poprawność działania układu

- estetykę zbudowanego schematu

- poprawność ustawień przeprowadzenia symulacji

- przeprowadzenie symulacji

- wyniki symulacji

- odpowiedzi na zagadnienia  zawarte w treści zadania

- wnioski własne

− dobór wykorzystanych metod pomiarowych i przyrządów pomiarowych

- przejrzystość struktury odpowiedzi i logikę układu

Ocenie podlega plik tekstowy.

Prace są ocenianie według klucza.

W przypadku takiej samej ilości uzyskanych punktów o wyniku etapu II konkursu  decyduje kolejność oddawania prac.

Oceny rozwiązania zadania dokona komisja konkursowa.

1. 8. Forma konkursu „Młody Mechatronik”

- test

- zadanie praktyczne

1. Program konkursu „Młody Mechatronik”

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap I to test pisemny dla wszystkich uczestników konkursu (45 minut)

Do drugiego etapu przechodzą trzy pierwsze drużyny, które uzyskały największą ilość punktów.

W przypadku równej liczby punktów decyduje kolejność oddania.

Etap pisemny obejmuje przedmioty: podstawy mechatroniki, urządzenia i systemy mechatroniczne oraz pracownia urządzeń mechatronicznych. W etapie pisemnym szczególną uwagę zostaną objęte działy tematyczne: podstawowe pojęcia mechatroniczne, podstawy elektrotechniki i elektroniki, znajomość działania układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz funkcje logiczne

Etap II - etap praktyczny sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikacji E.3 oraz wymaga znajomości dowolnego języka programowania sterowników PLC. W czasie 60 minut dwuosobowe drużyny mają, na podstawie schematów, zmontować układ elektro-pneumatyczny oraz sporządzić program nim sterujący zgodnie z założeniami. Programowanie odbywa się w środowisku MicroWIN Step 7 na sterownikach Siemens S7-200. Prace oceniane są według klucza, a w przypadku równej liczby punktów, o końcowej klasyfikacji decyduje kolejność oddania.

1. Zgłoszenia

Pisemne zgłoszenia drużyn należy przesłać na adres Zespołu Szkół Technicznych, drogą e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faxem do dnia 19 stycznia 2018r z podaniem listy nazwisk uczniów reprezentujących szkołę, rodzaj konkursu, w którym biorą udział oraz nazwisko opiekuna, celem przygotowania dokumentacji.

Opiekunowie zasiadają w komisji konkursowej.

1. Laureaci etapu pisemnego otrzymają dyplomy i nagrody książkowe natomiast najlepszy zespół drugiego etapu otrzyma puchary i nagrody rzeczowe.
    Dla wszystkich uczestników przewidziane są pamiątkowe dyplomy.
  2. W przerwie miedzy etapami przewidziany jest dla uczestników niewielki poczęstunek

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

→→ pobierz kartę zgłoszenia

Dodatkowe informacje można uzyskać u organizatorów

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.           Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.